ÜDVÖZLÜNK PSZICHODRÁMA ÖNISMERETI CSOPORTUNK OLDALÁN!

LEGYÉL TE AZ ÉLETED RENDEZŐJE!


"Senki másnak lenni, mint önmagadnak egy olyan világban, amely éjjel-nappal mindent megtesz azért, hogy olyan legyél, mint mindenki más, azt jelenti, hogy a legkeményebb harcot kell megvívni, amit bármely emberi lény megvívhat, és soha nem szabad abbahagyni a harcot." – E.E. Cummings

MI A PSZICHODRÁMA?

A pszichodráma egy csoportos önismereti módszer, amelyet Jacob Levy Moreno fejlesztett ki a múlt század elején. A bécsi parkokban sétálva megihlette a gyermekek spontán játéka, az a hatalom, ahogy ők a játékukban urai az életüknek és az ottani világuknak. Ez az alapérdeklődés kísérte a módszer megalkotásakor és tökéletesítésekor. Hitte, hogy az ember képes saját életének forgatókönyvét újraalkotni, és új lehetőségeket találni a megoldásra. A pszichodráma tehát nem csak csoportos terápiás módszer, hanem egy kreatív, fejlődési folyamat is.


HOGYAN KÉPZELJEM EL A PSZICHODRÁMÁT?

A pszichodrámában fontos szerepet játszik a "főszereplő - protagonista", aki a középpontban áll, és saját élményeit dolgozza fel, valamint a "segédén - antagonista" szerepe, amit más csoporttagok töltenek be, hogy támogassák és segítő szereplőként jelen legyenek az adott jelenetben. A pszichodráma alapelvei közé tartozik a kreativitás, a spontaneitás, az élmények megélésének szabadsága, valamint az empátia és az elfogadás. Három fő eleme a szerepjátszás (role-playing); a résztvevők különböző szerepeket öltenek, ami segíti őket elakadásaik és kapcsolataik újraértelmezésében, a cselelkvés (action); a beszélgetés mellett a pszichodrámában nagyon fontos szerepet kap a cselekvés, a fizikai megjelenítés és a csoport dinamika (group dinamics); a pszichodráma csoportos helyzetben történik, a csoporttagok egymás szerepeiben is jelen vannak, de csoportként is tartják egymást a nehezebb helyzetekben.

DE EGÉSZEN KONKRÉTAN MI IS TÖRTÉNIK EGY PSZICHODRÁMA CSOPORTBAN?

A csoport formálódása: A csoportban ideális esetben kb. 16 fő lesz jelen. A csoport kezdetén igyekszünk sokat ismerkedni, egymáshoz kapcsolódni, hogy készek legyünk egymást tartani abban a témában, ami egyénenként fontos nekünk. Ezzel párhuzamosan a saját témáinkra is igyekszünk ráhangolódni, közelítünk azokhoz, hogy készek legyünk az adott témával dolgozni. Ez a folyamat főként a cselekvés(action) és a szerepjátszás (role-playing) eszközeivel történik majd. Az egymásra és saját témáinkra való ráhangolódás mentén tudunk egyre mélyebb témákkal foglalkozni.

Az elköteleződés: Csoportunk a (MÁSODIK) alkalomtól zárt csoportként működik majd. Mit jelent ez? Az első alkalom végén azt fogjuk kérni tőletek, hogy hozzatok döntést, szeretnétek e a csoporttal tovább jönni. Ez természetesen azt is jelenti, hogy ez után a pont után új csoporttag nem csatlakozik majd a csoporthoz. Ezen belül mindenkinek szabadsága van arra, hogy olyan tempóban haladjon az önismereti útján, ami neki kényelmes és biztonságos.

A csoporttitok: A csoportban elhangzott személyes megosztásokat csoporttitok védi, így azt kérjük minden csoporttagtól, hogy a csoportban történtekről csak annyit mondjon másoknak (amennyiben szeretne megosztani személyes élményeket), ami vele történik/történt. Ez az egyik legfontosabb szabályunk lesz.

A protagonista játék: Hogyan néz ki egy protagonista játék?

1. Bevezetés: A protagonista elmondja, hogy milyen témával szeretne foglalkozni, mi az ami most nagyon dolgozik benne.

2. Szerepek kiválasztása: A protagonista kiválasztja a szerepeket(antagonistákat) amelyek az adott témával kapcsolatban fontosak. A szerepekre a csoporttagokat hívja játszani.

3. Szituáció kialakítása: A protagonista és az antagonisták egy szituációt hoznak létre, amelyben a protagonista a választott szerepeket eljátssza.

4. Cselekvés és szerepjátszás: A protagonista és a csoport tagjai játékba kezdenek, melyet a pszichodráma-vezető rendez, interakciókat alakítanak ki, miközben kifejezik érzéseiket, gondolataikat.

5. Reflexió: Miután a játék lezajlott, a protagonista visszajelzést kap a csoporttól, melyben a csoporttagok megosztják hasonló tapasztalataikat, a játék közben megélt érzéseiket.


MI NEM PSZICHODRÁMA?

A pszichodráma gyakran összekeverhető más módszerekkel, de vannak fontos különbségek:

Nem családállítás: A családállításban a családi rendszerből származó rejtett dinamikák és transzgenerációs minták feltárására fókuszál, a csoporttagok képviselői révén mutatva meg az összefüggéseket. A pszichodrámában az egyén saját érzései, konfliktusai és szerepei állnak a középpontban, dramatikus technikákkal dolgozik a múlt és jelen eseményein.

Nem verbális terápia: A pszichodrámában a mozgás, a testbeszéd, a szimbolikus kifejezés és a térben való elhelyezkedés is fontos szerepet kap.

Nem egyszerű szerepjáték: A szerepjáték része lehet a pszichodráma folyamatának, azonban nem a színészi teljesítmény a lényeg, hanem a belső érzések feltárása és a személyes élmények feldolgozása.

Nem pszichoanalízis: A módszer foglalkozik a belső élményekkel és az érzelmekkel, itt a cselekvésen van a hangsúly, nem pedig az elfojtások vagy tudattalan tartalmak feltárásán.

Nem improvizációs színház: A pszichodrámában is van helye a spontaneitásnak és az improvizációnak, de nem a szórakoztatást szolgálja. Az improvizáció célja itt az, hogy a résztvevők mélyebb érzelmi rétegeket tárjanak fel, és ne csak rögtönzött helyzeteket hozzanak létre.